Afdrukken

 

40.000 grote modderkruipers uitgezet in natuurgebieden in Herk-de-Stad en Diest: "Een fantastische vis die het weer kan voorspellen"

In het Schulensbroek en Webbekomsbroek in Halen, Herk-de-stad, Lummen en Diest zijn vorige week zo'n 40.000 jonge larven van de grote modderkruiper uitgezet. Die vissoort is heel zeldzaam geworden in Vlaanderen. Door er gekweekte exemplaren uit te zetten, hoopt het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek (INBO) de kleine overgebleven populaties te redden. 

 

De populatie van de grote modderkruiper in het Demerbekken is erg klein geworden en is genetisch erg verzwakt.
© Foto: INBO

Het uitzetten van de grote modderkruiper is niet alleen belangrijk voor de biodiversiteit in het Schulensbroek en het Webbekomsbroek, de vis is ook erfgoed, vindt Jeroen Van Wichelen van het INBO. "Vroeger hielden mensen zo'n grote modderkruiper thuis in een bokaal, omdat hij het weer kan voorspellen. Als de vis onrustig werd, wisten de mensen dat het weer zou veranderen."
De soort leeft nog op verschillende plaatsen langs de Demer, maar heeft het erg moeilijk. "Het aantal exemplaren is beperkt en ze zijn genetisch sterk verzwakt, doordat ze geïsoleerd zijn geraakt. Door gekweekte larven uit te zetten hopen we de populatie genetisch te versterken, zodanig dat ze in de toekomst in staat zijn om zelf voor een gezond nageslacht te zorgen."

Het uitzetten gebeurt enkele jaren na elkaar en in grote getalen. Zo zijn er vorige week zo'n 20.000 larven uitgezet op een 15-tal plaatsen in het Schulensbroek en nog eens evenveel op een 10-tal plaatsen in het Webbekomsbroek.

"Dat zijn diertjes van enkele weken oud, die zijn nog geen centimeter groot hé. We zetten er zo veel uit omdat een groot deel daarvan zal opgegeten worden, door waterkevers of andere vissen. Als er 1 procent overleeft, zullen we al heel blij zijn. In de vrije natuur gaat dat ook zo. Later deze zomer worden er in dezelfde gebieden opnieuw modderkruipers uitgezet, dat zijn dan vissen van 10 à 15 centimeter."